İSKİ DRAGOS VE SAKARYA TERFİ MERKEZİ POMPA OTOMASYONLARI

Müşteri: İSKİ Genel Müdürlüğü

 

Proje  : Dragos Terfi Merkezi Revizyonları

 

Yer    : Dragos Terfi Ve Depo Merkezi Kartal/İstanbul

 

Yıl    : 2014

 

İSKİ Dragos Terfi Merkezi’nde bulunan konvansiyonel motor kontrol sisteminin frekans konvertörlü sistem ile değiştirilmesi projesidir. Sistem Basınç kontrollü ve Sabit Hızda çalışma modu olmak üzere 2 şekilde çalıştırılabilir.

 

 

Basınç Kontrollü çalışma modunda sisteme üzerine montajı yapılan basınç transmitteri üzerinden alınan analog bilgiye göre sürücünün motoru hız kontrolü ile çalıştırılması hedeflenmiştir. Basılan su hattını üzerinde montajı yapılan basınç transmitterleri sürücü üzerine analog input olarak girilmiş böylece sistemdeki basınç ve set basınç degeri sürücü tarafından karşılaştırılarak motorun hızı belirlemektedir. Ayrıca sistem tütekim miktarlarındaki alt limitlere ulaşması durumunda otomatik olarak uykuya geçerek enerji tasarrufu sağlamaktadır.

 

Sabit hızda çalışma modunda ise, sistem operatör paneli üzerinden girilen devir/dakika sayısına göre sabit bir hızda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bütün bu temel özelliklere ek olarak sistemdeki Aktif Basınç, Anlık Debi, Toplam Debi; Akım, Güç, Devir, Enerji Sarfiyatları ve Alarmlar gibi bilgiler operatör paneli üzerinde görülebilmekte ve geçmişe yönelik kayıt altına alınabilmektedir.


Ayrıca Sistem SCADA sistemi üzerinden kontrol edilebilmesi için gerekli altyapıya sahiptir. İleriki revizyonlardaki maliyetlerin minimuma indirilmesi için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmış, sistemin kumandası ve kontaklar PLC montajlarına uygun bir şekilde bırakılmıştır.

 

Galeri